Kdo je optometrista
Optometrista je zdravotnický pracovník s bakalářským nebo magisterským titulem, specializující se na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček. Odborně vám poradí při výběru optimální korekční pomůcky, tedy brýlí nebo kontaktních čoček, posoudí celkový stav zrakových funkcí a oka a odhalí případné oční choroby.
Nikdy však nestanovuje diagnózy a neléčí oční choroby. V případě, že zjistí závažnější komplikace, doporučí pacientovi specializovanou péči u očního lékaře.
Optometrista sice není lékař, ale máte s ním jistotu, že o vás pečuje skutečný odborník. Po celý rok se totiž průběžně účastní celé řady akreditovaných vzdělávacích akcí a kurzů. Vše je součástí programu celoživotního vzdělávání.
Výhody vyšetření u optometristy
Optometristu najdete většinou v oční optice. Výhodou měření u něj je bezesporu čas, který vám optometrista může věnovat, a vysoká kvalifikovanost poskytované odborné péče především díky nejmodernějším vyšetřovacím metodám a špičkovému přístrojovému vybavení.
Pokud si necháte změřit zrak kvalifikovaným optometristou, máte záruku, že zodpovídá za celý proces korekce zraku od jeho vyšetření přes výběr vhodné optické pomůcky až po její zhotovení.
Případné vzniklé problémy se vždy řeší na jednom místě a zákazník neběhá mezi oční optikou a lékařem. Optometrista je také kompetentní k aplikaci kontaktních čoček, doporučí vhodný typ, naučí vás s nimi zacházet a pečovat o ně.
Jak probíhá měření zraku optometristou
Nejprve vám doporučíme, abyste se na vyšetření zraku předem domluvili na termínu. Samotné vyšetření trvá zhruba 20 až 30 minut a probíhá ve speciální vyšetřovací místnosti přímo v optice.
Na začátku s vámi optometrista povede úvodní pohovor a zjistí vaši anamnézu, tedy předchozí a současné potíže se zrakem, povolání a koníčky, aby si udělal představu, jak konkrétně potřebujete brýle používat. Následuje naprosto bezbolestné měření zraku pomocí
automatického refraktometru, který udává pouze orientační údaje o refrakčním stavu oka, zda nemůže být problém třeba s krátkozrakostí nebo dlouhozrakostí.
Skutečné oční vady se zjišťují pomocí „sklíčkování“, kdy vám do zkušební obruby optometrista vkládá vhodné dioptrie, a tím dokoriguje výsledný zrakový vjem, aby se vám dívalo pohodlně a příjemně.
Podle výsledků měření vám následně optometrista doporučí zrakovou korekci přesně podle vašich potřeb. To mohou být buď dioptrické brýle, nebo kontaktní čočky.
Jak často měřit zrak
Oči jsou váš nejdůležitější smyslový orgán, a proto byste jim měli věnovat náležitou péči.
Pravidelné prohlídky zraku je vhodné absolvovat alespoň jednou za rok bez ohledu na to, zda nosíte brýle či nikoliv.
Oční vyšetření odhalí především možné zrakové vady a další potenciální problémy
týkající se očí, jako je například počínající glaukom neboli šedý zákal, včas.
I když nemáte žádnou oční nemoc a cítíte se ve formě, nepodceňujte ani preventivní kontroly u očního lékaře, nemuselo by se vám to vyplatit.
Sdílejte článek