Možná to znáte i vy. Jakoby z ničeho nic vás začnou pálit oči, jsou zarudlé, vidíte rozmazaně anebo vás začne bolet hlava. I přesto, že tyto příznaky mohou někdy značit hlubší problém, pravděpodobně jen máte unavené oči. Právě únava očí se v dnešní digitální době stává stále častějším problémem. Jak to? Je to totiž hlavně neustálé používání elektronických zařízení, které tento problém způsobuje – ale nejen to. Naučte se porozumět příčinám a symptomům únavy očí, jak jim předcházet a případně léčit.
Co je únava očí?
Únava očí (astenopie) je běžný – dočasný nebo dlouhodobý – stav způsobený intenzivním namáháním očí, například delším čtením, řízením na dlouhé vzdálenosti nebo dlouhým zíráním do obrazovek. Pro poslední zmiňovaný typ únavy očí dokonce vznikl samostatný termín: digitální únava očí.
Příznaky unavených očí mohou zahrnovat:
- zamlžené vidění nebo potíže s ostrostí zraku,
- pocit pálení očí,
- pocit „suchých očí“,
- časté mrkání nebo pocit napětí v očích,
- červené oči nebo podráždění,
- citlivost na světlo,
- bolesti hlavy nebo migrény,
- obtíže při soustředění se na blízké objekty, jako je čtení nebo práce na počítači,
- změna ve vidění barev,
- zhoršení vidění za šera či za tmy.
Únava očí může způsobovat nepříjemné pocity, ale obvykle se nejedná o závažný stav. Navíc existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste únavu očí snížili nebo jí předešli. Je však důležité si uvědomit, že tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými – závažnějšími – faktory. Pokud se u vás tedy objevují některé z těchto příznaků často, je vhodné se poradit s očním specialistou.
Jaké jsou příčiny únavy očí?
- Dlouhodobý pobyt před obrazovkou: Tím, že se oči musí dlouhodobě soustředit na blízké objekty a neustále se pohybovat, může vzniknout přetížení očních svalů. Zároveň máme při používání digitálních zařízení tendenci méně mrkat, což opět může vést k suchým očím a únavě.
- Nedostatek spánku: Další důvod, proč spát víc. Nedostatek spánku může mít negativní vliv na celkové zdraví očí.
- Špatné pracovní podmínky: Nedostatek přirozeného světla nebo špatně uspořádané pracoviště může zatěžovat oči a způsobovat únavu.
- Nekorigovaná oční vada, oční choroba, infekce očí nebo úrazy očí: Pokud trpíte například krátkozrakostí nebo zeleným zákalem (a zatím o tom nevíte), můžete si s tím únavu očí snadno zaměnit.
- Nevhodné prostředí: Prach, kouř, alergeny nebo suchý vzduch mohou dráždit oči a způsobovat únavu.
5 praktických tipů pro prevenci a zvládání únavy očí
1. Pravidlo 20-20-20
Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak předcházet únavě očí, je pravidlo 20-20-20. Každých 20 minut se podívejte na něco vzdáleného 20 stop (asi 6 metrů) po dobu 20 sekund. To pomáhá očím relaxovat a snižuje v nich napětí.
Další cviky na unavené oči, které mohou pomoci posílit oční svalstvo a snížit únavu:
- Oční rotace: Otáčejte očima v kruhu po směru a proti směru hodinových ručiček.
- Zaostřovací cvičení: Držte prst před očima a pomalu ho přibližujte a oddalujte, přičemž sledujte jeho pohyb.
2. Ergonomie pracoviště aneb Ochrana očí při práci na PC
Správné uspořádání pracovního prostoru může výrazně snížit únavu očí, resp. unavené oči z počítače:
- Umístěte monitor oční úrovni a ve vzdálenosti 50–70 cm od očí.
- Ujistěte se, že světlo neodráží na obrazovku.
- Přizpůsobte si židli a pracovní stůl pro správné držení těla.
Stejně tak si nezapomeňte během práce na počítači dělat přestávky a pravidelně mrkat.
3. Pravidelné oční vyšetření
Navštěvujte očního lékaře. To vám může pomoci odhalit a napravit zrakové problémy dříve, než se zhorší. Oční vyšetření by měla být součástí vašeho pravidelného zdravotního režimu, zejména pokud nosíte dioptrické brýle nebo kontaktní čočky.
Pokud na základě vyšetření zjistíte, že vaše příznaky neznamenají žádnou závažnější vadu, pořiďte si umělé slzy a ty v případě potřeby používejte.
4. Zvažte používání vhodných pomůcek
- Při práci venku nebo řízení za slunečného dne používejte ochranné brýle s filtrem proti UV záření.
- Pokud naopak pracujete v prašném prostředí, nasaďte si ochranné brýle.
- V případě časté digitální únavy si pořiďte brýle na počítač proti únavě očí, respektive brýle s filtrem modrého světla.
- Jestliže nechcete rovnou investovat do brýlí, stáhněte si aplikace pro zdraví očí jako f.lux nebo Night Shift. Ty mohou automaticky upravovat jas a barvu obrazovky podle denní doby.
TIP: Přečtěte si více o tom, jak vybrat brýle.
5. Dodržujte dostatečný spánkový režim a zdravý životní styl
To, co pomáhá na unavené oči nejvíc, je dostatečné množství spánku a pravidelné přestávky od monitorů. Zkuste si však také do do své self-care rutiny také zařaďte oční masky, které očím po náročném dni uleví. Nemusíte rovnou investovat do produktů z drogerie, stačí se řídit babskými radami – použijte zchlazené sáčky s heřmánkovým nebo černým čajem jako obklad, případně si na oči přiložte plátky okurek.
Když vás trápí zrak, ovlivní to váš každodenní život. Pokud dodržujete všechna režimová opatření a doporučení a i přesto máte oči unavené či podrážděné, navštivte očního specialistu. Včasná prevence a správná péče o oči jsou klíčové pro udržení zdraví a vaší celkové pohody. Dopřejte svým očím potřebnou péči a neváhejte vyhledat profesionální radu, pokud máte jakékoliv obavy o svůj zrak.
Sdílejte článek